Consider Rechargeable Batteries for Your Classroom

Learn, Plan, Science
No Comments

Rechargeable batteries are a great choice for any classroom. They last longer. Additionally, they’re friendly to your budget and the environment.

Ms. Sneed Decides to Buy Rechargeable Batteries

Our favorite fourth grade teacher, Ms. Sneed, was shopping on Amazon again. Her teaching partner, Mr. Frank, sat next to her.

“Our batteries don’t last long,” Ms. Sneed told Mr. Frank.”Let’s purchase rechargeable batteries for our electricity unit. After all, they’re environmentally friendly.”

Which Size?

“Okay. What size should we get?” Mr. Frank asked. “We used C or D batteries when I was in school.”

“Surprisingly, A, AA, and AAA have the same volts as C or D: 1.5.”

Mr. Frank’s eyebrows lifted. ” I never knew that.”

“Therefore, I’ve decided to go with AA. Since they’re smaller, they require less storage space.”

“Good thinking.”

AA, A, C, or D batteries will work fine for 1.5-volt bulbs in your classroom.
How Many?

“How many will we need?” Mr. Frank asked.

“Well, 1.5 volts will light the bulbs we use in our experiments. I like doing the battery and bulb activity in pairs. However, each pair only needs one battery. Kids can explore conductors and insulators, series circuits, and parallel circuits in groups of four. Each of those activities requires two batteries.”

“We can have up to 32 kids in our classes.”

“Yep,” responded Ms. Sneed. “So I figure we’ll each need 16 batteries – and a charger. That way we can use one battery per pair for our opening electricity activity and two batteries for each group of four.”

For a class of 32 students, you'll need 16 batteries. That way, you can use one battery for pairs of students or two batteries for groups of four.
Which Brand?

Ms. Sneed typed “rechargeable batteries” in the search bar. “Look at this!” she exclaimed. “They’ve linked an article that rates them.”

As Ms. Sneed read the information, Mr. Frank calculated the price per battery.

“We only have a budget of $50 per classroom,” said Mr. Frank. “And we still need to replace some bulbs, bulb holders, and battery holders.”

“Looks like we’re trying the budget option,” smiled Ms. Sneed. “I see that we can get a 16 pack for $27.46. Let’s buy two sets of eight with chargers. Then we can get one 16 pack and split it. That way, we’ll spend less than $35.00 per classroom.”

“These have 1.2 volts instead of 1.5, but they should work just fine,” Mr. Frank said.

Buying rechargeable batteries will save money in the long run. Furthermore, you'll be kinder to the environment. Try them in your classroom today.

Ms. Sneed’s face lit up with her famous teacher smile. “I can’t wait to try this new set of electricity experiments!”

Enjoy Teaching

Over the course of her career, Ms. Sneed realized that there were 6 steps to enjoy teaching. In order to survive, she had to organize, plan, and simplify. Then, to thrive, Ms. Sneed needed to learn, engage, and finally – dive in! Follow the Fabulous Teaching Adventures of Ms. Sneed and learn how you can enjoy teaching too.

Previous Post
Growing Plants Bulletin Board Ideas
Next Post
How to Use Christmas Tree Lights to Teach Electricity
Menu